Տնային աշխատանք

267.Կատարե՛ք  գործողությունները․

ա)30×47+80։16=1415

80:16=5

47×30=1410

1410+5=1415

 

բ)135.20-1024:8=2572

1024:8=128

135×20=2700

2700-128=2572

 

գ)11916:18-2348:4=75

11916:18=662

2348:4=587

662-587=75

 

դ)97+85․30-294=2353

85.30=2550

2647-294=2353

2550+97=2647

 

ե)(120-84)։(68-62)=6

120-84=36

68-62=6

36։6=6

 

զ)(25+34)․(85-79)=354

25+34=59

85-79=6

59․6=354

272.Միևնույն քաղաքից միևնույն ուղությամբ միաժամանակ դուրս եկան երկու մեքենաներ։Նրանցից մեկը 1 ժամում անցնում է 65 կմ  մյուսը 80կմ։Որքան կլինի  նրանց հեռավորությունը 7 ժամ հետո։

լուծում

65․7=455

80.7=560

560-455=105

 

274.Հանքային ջուր լցնող սարքերից մեկը  1 ժամում լցնում է 50 շիշ իսկ մյուսը 10 շշով ավելին։Քանի ժամում երկու սարքերը միասին կլցնեն 13200 շիշ։

լուծում

50+10=60

60+50=110

13200:110=120

120:60=2

Երորդ դասարանի համար խնդիրներ

Պապիկն ուներ մի քանի գիրք։ Նա իր թոռնուհուն նվիրեց 3 գիրք։ Պապիկի մոտ գիրք չմնաց։
Քանի՞ գիրք ունեցավ թոռիկը, եթե մինչ նվեր ստանալը նրա մոտ կար 2 գիրք ավել, քան պապիկի մոտ։

Պապիկը տվեց իր բոլոր գրքերը՝ 3
Թոռնիկն ուներ՝ 3+2=5
Նվեր ստանալուց հետո գրքերի թիվը եղավ՝ 5+3=8 գիրք։

 

Կարենը, ուսուցիչն ու ռոբոտը մասնակցեցին աճպարարների մրցույթին։
Կարենը չզբաղեցրեց երկրորդ տեղը։ Ուսուցիչը չզբաղեցրեց ոչ առաջին և ոչ էլ երկրորդ տեղը։
Գուշակիր, թե ո՞ր տեղը զբաղեցրեց Կարենը։

 

 

Նման խնդիրները հարմար է լուծեղ աղյուսակային մեթոդով։ Մտածում ենք ու հերթականությամբ «+» կամ «-» նշաններով լրացնում աղյուսակը։
Ուսուցիչը առաջին և երկրորդ տեղերը չզբաղեցրեց.